Muş Futbol Çalıştayı Tamamlandı

 

Muş Alparslan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Muş’ta ilk kez bir futbol çalıştayı düzenledi. 


”Muş Futbol Çalıştayı”, 19-20 Ağustos tarihlerinde 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çalıştayda Muş’un futbol geçmişi, Muş’ta futbolun geliştirilmesi, sporcu yetiştirilmesi ve sportif başarının sürdürülebilir hale getirilmesi için yapılması gerekenler ele alındı. 


Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da katıldığı çalıştaya Muş Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Avcı ve Muhterem Bozkurt, Muş Eski Belediye Başkanı Şerafettin Yatçı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ulaş Çaydaş, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Alper Karadağ ve diğer akademik birim amirlerimiz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Tanyeri, Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (MASKF) Başkanı Kemal Türkan, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Başkanı Alparslan Has da katılım gösterdi. Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Devecioğlu, Futbol İl Hakemi Aytaç Koyuncu, İl Hakem Kurulu (İHK) Başkanı Ümit Yıldırak, Türkiye Faal Futbol Hakemleri Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Muş Şubesi Başkanı Necat Geçer, Muş Spor Lisesi Müdürü Orhan Çağlayan, Turizm İl Müdürü Mehmet Şengül, Muş Spor’da oynamış emektar profesyonel sporculardan Burhan Kaba, Selami Yatçı, Murat Atmaca ve Mehmet Kaya ve kulüp başkanları, antrenörler, maddi destek veren iş insanlarından Mikail Güvenç ve Muhammed İkbal Ballı gibi spor camiasının yakından tanıdığı isimler çalıştayı renklendiren diğer simalar oldu.

 
İstiklal Marşı ile başlayan çalıştay, Doç. Dr. Ömer Kaynar’ın “Muş Futbolunun Tarihsel Süreci” başlıklı slayt gösterisi ile devam etti. Prof. Dr. Alper Karadağ’ın, Spor Bilimleri Fakültesinin ildeki sportif çalışmalarını anlattığı açılış konuşmasının ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Belediye Başkan Vekili Muhterem Bozkurt selamlama konuşmaları yaptılar.


Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Devecioğlu’nun “Dünyada ve Türkiye’de Futbol” başlıklı konferansı ile devam eden çalıştayda 8 farklı oturum düzenlendi. Çalıştayın birinci gününde; ‘‘Futbol Tesisleri’’, ‘‘Futbolcu Kaynağı ve Amatör Futbol’’, ‘‘Futbol Antrenörleri’’, ‘‘Futbol Hakem ve Gözlemcileri’’ üzerine konuşuldu. Çalıştayın ikinci gününde ise; ‘‘Futbol Kulüplerinin Yönetimi’’, ‘‘Lige Katılan Futbol Kulüpleri ve Aktif Yaş Grupları’’, ‘‘Futbol Amatör Liginde Kaynaklar’’, ‘‘Futbolda Profesyonelliğe Uzanan Yol’’ gibi konu başlıkları ele alındı. İlin futbol geleceği hakkında önemli oturumların yapıldığı çalıştay kapanış oturumunda, en kısa sürede uygulamaya geçirilmek üzere bir dizi karar alındı.


2021-08-21